Cornwall Under 20s side named for Yorkshire final

 

Photo Chris Lea: Cornwall squad at Truro College base

 

JASON LEONARD CUP FINAL

UNDER 20 COUNTY CHAMPIONSHIP

SUNDAY 6TH MAY TWICKENHAM STADIUM 5 PM

YORKSHIRE V CORNWALL

As expected Cornwall have stuck to the tried and tested ahead of Sunday’s tea-time showdown against Yorkshire.

A positional change in the front-row sees Redruth’s Jack Hodge move to loose-head, with the versatile Ollie Andrews moving to tight-head from No.8.

Skipper Torin Clarke reverts to playing No.8 also in the back row, Quinn Cross starts at open-side with Will Gibson switching to blindside.

 

Cornwall U20s team for the 2018 Jason Leonard Cup U20s County Championship Semi Final match between Cornwall U20s v Cheshire U20s at the Recreation Ground on April1st 2018, Camborne Cornwall- Photo mandatory by-line: ©Simon Bryant/Iktis Photo –

So what of Yorkshire, well as you would expect from the reigning champions who have won the title three times on the bounce and indeed ten times in the last seventeen years, they are a very good well-drilled squad coached by Anthony Posa, who was in charge when Yorkshire won the semi-final at Camborne three years ago 63-3, and will start as favourites on Sunday.

Cornwall won’t mind that at all, they will go up there and give it their best shot and see what that brings.

All we can do is wish our lads the best, we know they will do the shirt proud.

Cornwall Squad

1 Jack Hodge Redruth RFC
2 Harry Lightfoot Launceston RC
3 Ollie Andrews Falmouth RFC
4 Dan Goldsmith Launceston RC
5 Dan Reed Wadebridge Camels RFC
6 Will Gibson Cardiff Met & Penryn RFC
7 Quinn Cross Wadebridge Camels RFC
8 Torin Clarke (Captain) Launceston RC
9 Noah Nash Brixham RFC
10 James Tucker Redruth RFC
11 Dan Hubble Falmouth RFC
12 Declan Matthews Camborne RFC
13 Jake Penprase Bath Uni
14 Shae Cornish PZ & N Colts
15 Ethan Tyler Penryn RFC
16 Luke Barnes Camborne RFC
17 Chae Jenkins Launceston RC
18 Rikki Bentham Launceston RC
19 Brandon Rowley Launceston RC
20 Connor Gilbert Redruth RFC
21 Callum Boyce St Austell RFC
22 Reuben Edwards Launceston RC
Travelling reserves
23 Tom Osborne Swansea Uni
24 Kyle Gratrix Penryn RFC
25 Aden Brassington Redruth RFC
26 Seb Firth Falmouth RFC
27 Jake Carr St Austell RFC

 

Coaches – Matt Shepherd, Josh Lord

Medical cover –Dr John Garman, Emma Eddy, Miles Corbett

Kit – Paul Hurrell, Colin Hatch

 

YORKSHIRE UNDER 20S

The U20 committee are pleased to announce the following team to travel to Twickenham in the Jason Leonard U20 County Championship, 5pm KO.

1 Harry Butler (Harrogate)
2 Will Holling (Doncaster Phoenix)
3 Will Dennis (Hull Ionians)
4 Dan Robinson (Doncaster Phoenix)
5 James Newman (Hull Ionians)
6 Will Burns (Driffield)
7 James Sanderson (Hull Ionians)
8 Zak Poole (Hull – Captain)

9 Sam Pocklington (Doncaster Phoenix)
10 Sam Brooke (Doncaster Phoenix)
11 Jonathan Keh (Leeds Beckett)
12 Tom Allott (Sandal)
13 Connor Field (Huddersfield)
14 Seva Bulumakau (Doncaster Phoenix)
15 Luke Hazell (Beverley)

Bench;

16 Will Routledge (Leeds Beckett)
17 Andrew Wheelhouse (Doncaster Phoenix)
18 Charlie Cartwright (Doncaster Phoenix)
19 Hayden Thompson-Green (Leeds Beckett)
20 Andrew Dixon (Leeds Beckett)
21 Will Lewin (Leeds Beckett)
22 Gareth Stephens (Leeds Beckett)

Head Coach – Anthony Posa
Forwards Coach – Glen Kenworthy
Backs Coach – Hugh Gumbs

TRAVELLING RESERVES
Dan Lamb (West Leeds)
Tom Willson (Keighley)

The game can be watched live at 5pm on Sunday by streaming it on http://www.englandrugby.com/news/rfu-cup-finals-watch-live/

Posted in Bill's Blog

Older posts

Instagram

Throttled by Instagram because of too many API requests.