Cornwall senior XV teams & results 2015 onwards

For previous seasons use link

2014-15

28th April 2015                   DEVON                                         TAMAR CUP                                        Brickfields, Plymouth                                        Won 38 – 13

CORNWALL: (Redruth unless otherwise stated): M Venables (Saltash), R Wedlake, J Murphy (Cornish All Blacks), N Webber, O Dawe (All Blacks), L Webb (Taunton), M Shepherd (All Blacks), T Phillips, R Freestone (Clifton), C Judge (All Blacks), C Courtier (All Blacks), B Hilton (All Blacks, capt), J Goldsworthy (Camborne), G Jones (Penryn), C Fuca.

Replacements all used: J Salter (All Blacks), J Drew, Brown, M Grubb (Wadebridge), R Friend (All Blacks), T Peacock (Camborne), B Searle (All Blacks), D Mankee (Camborne), T Prisk.

DEVON: (Brixham unless otherwise stated): T Goodman, M Crosscombe, T MacLean, L Paterson (Ivybridge), D Squire, J Simmonds (Teignmouth), K Murphy (Tavistock), N Halse (New Cross), D Avery (Newton Abbot, capt), R Morris, M Gohl (Barnstaple), M Templeton (Newton Abbot), D Williams (Newton Abbot), R Parsons (Teignmouth), S Thomas.

Replacements all used: J Petherbridge (Barnstaple), W Castleton (Newton Abbot), W Sowden (Teignmouth), L Maggs, Savage (Exmouth), C Bryce, O Massy-Birch (Taunton), Turner (Taunton), Manton (Taunton).

Cornwall scores Tries – Shepherd, Webb (2), Wedlake, Searle, Conversions – Shepherd (2), Searle (3), Penalty – Shepherd

Devon scores Try – Williams, Conversion – Simmonds, Penalties – Simmonds (2)

9th May 2015       GLOUCESTERSHIRE                  COUNTY CHAMPIONSHIP                        Dockham Road, Cinderford                               Won 27 – 8

CORNWALL: (Cornish All Blacks unless stated): B Searle, S Johns (Birmingham-Solihull), J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake (Redruth), L Webb (Taunton), M Shepherd; R Freestone (Clifton), R Brown (Redruth), C Williams (Redruth), T Whittle (Camborne), B Hilton, C Fuca (Redruth), G Jones (Penryn), K Marriott (Redruth, capt).

Replacements (used): J Salter, C Judge, T Phillips (Redruth), M Venables (Saltash), J Goldsworthy (Camborne), BJ Chapman, R Friend.

GLOUCESTERSHIRE: (Cinderford unless stated): C Jackson (Hartpury College); L Fielding, S Hanks, S Rodwell (London Irish Amateurs, capt), S Hawley; M Wilcox, A Frame; M Flook (Hartpury College), S Wilkes, T Brockett (Hartpury College), C Daniell (Lydney), E King, T MacDonald (Hartpury College), L Molitika (Coventry), M Uren (Dings Crusaders).

Replacements used: C Bundy, J Smart, J Lloyd (Dings Crusaders), M Reynolds, M Brown, S Arnott (Lydney), N Codlin (Coney Hill).

Cornwall scores: Tries: Wedlake (2), Murphy, Shepherd; Conversions: Shepherd (2); Penalty: Shepherd.

Gloucestershire scores: Try: Fielding; Penalty: Jackson.

16th May 2015                  KENT                   COUNTY CHAMPIONSHIP                                Gravesend                                                                       Won 22 – 16

CORNWALL: (Cornish All Blacks unless stated): B Searle, M Venables (Saltash), J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake (Redruth), L Webb (Taunton), M Shepherd; R Freestone (Clifton), J Salter, C Williams (Redruth), T Whittle (Camborne), B Hilton, C Fuca (Redruth), G Jones (Penryn), K Marriott (Redruth, capt).

Replacements (used): M Grubb (Wadebridge Camels), C Judge, T Phillips (Redruth), J Goldsworthy (Camborne), BJ Chapman, S Parsons (Redruth), R Friend.

KENT: K Leeper (Westcombe Park), R Fuller (Richmond), B Hough, D Bonner (both Westcombe Park), T Okenla (Gravesend), A Gallagher (Blackheath), C Edwards (O. Elthamians); J Green (Canterbury), J Bonner (O. Elthamians), T Read (Charlton Park), R Cadman (Canterbury), G Oram (Blackheath), T Bird (Gravesend), H Barton (Westcombe Park, capt), Z Stephens (Gravesend).

Replacements (all used): N Wakefield (Canterbury), R Nanson (Aylesford Bulls), N. Porter (O. Elthamians), D Bellinger (Westcombe Park), S Eydmann (Blackheath), G Montgomery (Gravesend), T Chapman (Blackheath).

Cornwall scores: Try: Shepherd, Conversion: Shepherd, Penalties: Shepherd (5).

Kent scores: Try: Bellinger, Conversion: Gallagher, Penalties: Gallagher (3).

23rd May 2015     HERTFORDSHIRE     COUNTY CHAMPIONSHIP                               Redruth                                                                                Won 25 – 18

CORNWALL: (Cornish All Blacks unless stated): B Searle, J Dawe, J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake (Redruth), L Webb (Taunton), M Shepherd; R Freestone (Clifton), J Salter, C Williams (Redruth), T Whittle (Camborne), B Hilton, C Fuca (Redruth), G Jones (Penryn), K Marriott (Redruth, capt).

Replacements (used): C Judge, D Cook (Redruth), BJ Chapman, S Parsons (Redruth). Replacements (not used): T Phillips (Redruth), J Goldsworthy, D Mankee (both Camborne).

HERTS: Henry Robinson (Darlington Morden Park); George Elliott (Hertford), Sam Winter (Bishop’s Stortford), Dan Watt (Old Albanian), Michael Allan (Old Albanian); Elliott Reeder (Old Albanian), Tom Whiteley (Bishop’s Stortford); Ralph Adams-Hale (Old Albanian), Brett McNamee (Old Albanian) (Capt), Andy Berry (Old Albanian), Lloyd Bickle (Old Albanian), Ross Hamilton (Old Albanian), Steve Ball (Bishop’s Stortford). Ollie Cooper-Millar (Old Albanian), Mark McCraith (Bishop’s Stortford).

Replacements (all used): Will Roberts (Loughborough Students), Oliver Walliker (Hartbury College), Rob Conquest (Darlington Morden Park), Torran MacDougall (Hertford), Michael Sargent (Hertford), Tom Coleman (Bishop’s Stortford), Nick Hankin (Bishop’s Stortford).

Cornwall scores: Tries: Marriott, Wedlake, Penalties: Shepherd (5).

Herts scores: Tries Watt, Adams-Hale, Conversion: Watt, Penalties: Watt (2)

31st May 2015          LANCASHIRE     COUNTY CHAMPIONSHIP FINAL                       Twickenham                                                                      Won 18 – 13

CORNWALL: (Cornish All Blacks unless stated): B Searle, J Dawe, J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake (Redruth), L Webb (Taunton), M Shepherd; R Freestone (Clifton), J Salter, C Williams (Redruth), T Whittle (Camborne), B Hilton, C Fuca (Redruth), G Jones (Penryn), K Marriott (Redruth, capt).

Replacements (used): C Judge, D Cook (Redruth), BJ Chapman, S Parsons (Redruth) J Goldsworthy, D Mankee (both Camborne).. Replacement (not used): T Phillips (Redruth).

LANCASHIRE: W Spragg, J Dorrington, C Briers, S Rawlings (all Fylde), A Bingham (Rossendale), S Collins (Sedgley Park), R De La Harpe (Fylde); B Black (Sedgley Park), A Loney, A Lewis (both Fylde), J Nugent (U.S.Bergerac), G Rawlings, E Stewart (both Fylde, capt), S McGinnis (Loughborough Students), M Lamprey (Sedgley Park)

Replacements (all used): L McGowan (Caldy), P Altham (Preston Grasshoppers), P Mills (Preston Grasshoppers), P Arnold, C Johnson, O Brennand (all Fylde), N Crosley (Hartpury Coll).

Cornwall scores: Tries: Shepherd (2), Conversion: Shepherd, Penalties: Shepherd, Searle

Lancashire scores: Try: Stewart, Conversion: Johnson, Penalties: Collins, Johnson

2015-16

26th April 2016            DEVON                         TAMAR CUP                  Tregorrick Park, St. Austell                                             Won 45 – 10

CORNWALL (Redruth unless stated): D Pearce (Bude), S Parsons, D Tout (Bude), N Webber, J Dawe (Plymouth Albion), D Mankee, R Friend (Cornish All Blacks); T Cowan-Dickie, R Brown, C Williams, T Prisk (St. Ives), B Hilton (Cornish All Blacks), G Randlesome, G Jones (both Penryn), K Marriott (Capt).

Replacements (all used): B Taylor (St. Ives), L Chapman (Cornish All Blacks), D Cook, B Kemp (both Camborne), BJ Chapman (Taunton), C Fuca, M Shepherd (Plymouth Albion), L Jones, R Kevern (Camborne)

DEVON (Exmouth unless stated): C Briant (Ivybridge), T Goodman (Brixham), M Wathes, L Paterson (Ivybridge), O Rice, D Powell, Matt Ryan;  J Morgan (Ivybridge), C Bryce (Brixham), M Dowrick (Newton Abbot), Jack Fahy, D Lomes (Ivybridge),  D Williams (Torquay Ath), W Sprangle (Tiverton, Capt), Ross Morshead.

Replacements (all used): I Dalton, N Berry, A Priest (Bideford), D Folland (Bideford), O Wickets (Bideford), H Ridgeway, J Martin.

Cornwall scores: Tries Marriott (2), Parsons, Dawe, Chapman, Tout, Conversions, Mankee (2), Pearce (3)

Devon scores: Try Martin, Conversion, Wickett, Penalty, Powell

7th May 2016  GLOUCESTERSHIRE     COUNTY CHAMPIONSHIP                   Redruth                                                           Won  33 – 27

CORNWALL (Redruth unless stated): J Murphy (Plymouth Albion), J Dawe (Albion), S Parsons, N Webber, R Wedlake (Albion), L Webb (Taunton), M Shepherd; T Cowan-Dickie, R Freestone (Albion), C Williams, B Hilton (Cornish All Blacks), T Whittle (Camborne), K Marriott (capt), S Matavesi (Albion), H Stupple (Albion).

Replacements (used): L Vinnicombe, D Cook (Camborne), G Goodfellow (Chinnor), BJ Chapman (Taunton), R Brown

Replacements (not used): C Fuca, R Mankee

GLOUCESTERSHIRE: (Cinderford unless stated): M Wilcox (capt), R Goatley (Newent), S Hanks, L Fielding (Blackheath), S Baker, L Hemming (Old Centralians), J Dean (Newent); S Fritchley (Old Centralians), S Wilkes (Stourbridge), J Spencer (Hartpury), P Buxton (un-attached), J Robson (Dursley), J Rovery (Lydney), M Brown, M Lane

Replacements (used): J Rafter (Hartpury), T Jerrum (Lydney), D Broady, J Lloyd (Dings)

Replacements (not used): R Webb (Newent), J Carolan (Loughborough Uni)

Cornwall scores: Tries, Matavesi (2), Goodfellow, Freestone, Conversions, Shepherd (2), Penalties, Shepherd (3)

Gloucestershire scores: Tries, Hanks, Baker, Rovery, Cons, Fielding (3).

14th May 2016  HERTFORDSHIRE     COUNTY CHAMPIONSHIP      Bishop’s Stortford                                                  Won 23 – 15

CORNWALL (Plymouth Albion unless stated): M Shepherd, L Vinnicombe (Redruth), J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake, B Seale, G Goodfellow (Chinnor); R Freestone, R Brown (Redruth), C Williams (Redruth), B Hilton (Cornish All Blacks), T Whittle (Camborne), K Marriott (Redruth, capt), S Matavesi, H Stupple.

Replacements (used): T Cowan-Dickie (Redruth), BJ Chapman (Taunton), D Cook (Camborne), C Fuca (Redruth), J Dawe, S Parsons (Redruth)

Replacement (not used): R Kevern (Camborne)

HERTFORDSHIRE: (Bishop’s Stortford unless stated): P Dotta, J Rea, S Winter, J Neville, G Elliott (Ampthill), J Sharp (Loughborough Students), T Banks; R Adams-Hale (Ampthill), B McNamee (Hertford), S Edwards, R Conquest (Darlington MP), M Tomlinson, S Ball (capt), A Maka (Letchworth), D Archer (Hertford)

Replacements (all used): W Roberts, A Berry (Chinnor), M Steele (Barnes), R Young, T Sargent (Hertford), D Watt (Loughborough Students), M Gallagher.

Cornwall scores: Tries, Matavesi (2), Stupple, Conversion, Shepherd, Penalties, Shepherd (2)

Hertfordshire scores Tries, McNamee, Penalty, Conversion, Sharp, Penalty, Sharp

21st May 2016           SURREY        COUNTY CHAMPIONSHIP            Camborne                                                                    Won 32 – 14

CORNWALL (Plymouth Albion unless stated): M Shepherd,  L Vinnicombe (Redruth), J Murphy, N Webber (Redruth), R Wedlake, B Searle, G Goodfellow (Chinnor); T Cowan-Dickie (Redruth), R Brown (Redruth), C Williams (Redruth), B Hilton (Cornish All Blacks), T Whittle (Camborne), K Marriott (Redruth, capt), S Matavesi, H Stupple.

Replacements (all used): R Freestone, P Joyce (Redruth), BJ Chapman (Taunton), C Fuca (Redruth), L Webb (Taunton), S Parsons (Redruth), J Dawe.

SURREY (Dorking unless stated): O Turner (London Irish WG), B Marfo, E Carne, S Cunningham (London Irish WG), K Irving, M Noble, M McDonald (London Scottish); C Connor (London Irish WG), M Cornish (London Irish WG), C Zeiss (Esher), I Kench (Esher, capt), D Flashman (Wimbeldon), D Livett (London Irish WG), H Elbrow, H Rowland (Rosslyn Park).

Replacements (all used): F Dalton, S Obano, T Lee, J Hunt (Wimbeldon), W Crow (Rosslyn Park), R Jeffery, J Gott (London Irish WG).

Cornwall scores: Tries, Webber, Searle (3), Webb Cons, Shepherd (2), Pen, Shepherd

Surrey scores: Try Noble, Pens, Noble (2), Turner

29th May 2016    CHESHIRE                             COUNTY CHAMPIONSHIP FINAL                  Twickenham                                             Won 35 – 13

CORNWALL (Plymouth Albion unless stated): M Shepherd, L Vinnicombe (Redruth), J , Webber (Redruth), R Wedlake, B Searle, G Goodfellow (Chinnor); T Cowan-Dickie (Redruth), R Freestone, C Williams (Redruth), B Hilton (Cornish All Blacks), T Whittle (Camborne), K Marriott (Redruth, capt), S Matavesi, H Stupple.

Replacements (all used): R Brown (Redruth), C Judge, D Cook (Camborne), C Fuca (Redruth), L Webb (Taunton), S Parsons (Redruth), J Dawe.

CHESHIRE: C Venables (Macclesfield), J Leech (Sandbach), F Edward (Caldy), R Hayes (Chester), A Baker (Wirral), J Lavin (Caldy), J Murray (Wirral); G Woods (Chester), P Millea (Macclesfield), E Millar-Mills (Macclesfield), D Marwick (Macclesfield, capt), T Sanders (Caldy), N Davidson (Caldy), H Broadbent (Rosslyn Park), R Parkinson (Macclesfield).

Replacements (all used): T Oakes (Sandbach), N Rushton (Caldy), C Roddy (Stourbridge), N Pearson (Sheffield Tigers), M Craven (Chester), B Jones (Caldy), C Harvey (Wirrell).

Cornwall scores: Tries: Searle, Matavesi, Stupple, Shepherd; Cons: Shepherd (3); Pens: Shepherd (3).

Cheshire scores: Try: Millea; Con: Lavin; Pen: Lavin (2).

2016-17

10th April 2017            DEVON                         TAMAR CUP                  Bolham Road, Tiverton                                             Won 33 – 17

CORNWALL (Redruth unless stated): R Brownfield (Camborne), T Notman, J Simmons (Camborne), D Tout (Rossendale), D Bonds, M Vague (Penryn), J Oulton; T Phillips, R Brown (capt), A Zacharovas (Camborne), E Reid (Pirates Amateurs), B Jenkins (Barnstaple), G Jones (Penryn), M Grubb, BJ Chapman.

Replacements: D Connor (Brixham), S Bartle (Camborne), R Dugard (Barnstaple), J Drew (Camborne), C Fuca, G Randlesome (Penryn), B Howe, J Murphy (Barnstaple), F Honey (Cornish All Blacks), R Kevern (Camborne), T Robinson (St Austell), D Mankee (Camborne).

DEVON: C Briant (Ivybridge), W Topps (Barnstaple), O Rice (Exmouth), A Goldman (Exmouth), H Ridgeway (Exmouth), T Whelan (Sidmouth),  C Setter (Plymouth Albion); I Dalton (Exmouth), D McGregor (Brixham), A Crouch (Barnstaple), J Tripcony (Ivybridge), JFahy (Exmouth),  S Thomas (Brixham), J Harris (Exmouth, capt), D Swain (Exmouth)

DEVON(second half): G Price (Newton Abbot), D Akerman (Ivybridge), R Lee (Barnstaple), L Paterson (Ivybridge),  T Scoles (Ivybridge), T Whelan (Sidmouth), J Mattin (Exmouth);  M Finn (Ivybridge), A Hamilton (Tiverton),  C Gibbings (Exmouth), J Tripcony (Ivybridge), M Richards (Exmouth), R Luscombe (Kingsbridge),  T McGratton (Okehampton), J Rice (Honiton). Replacements: B Watts (Ivybridge), L Kenny (Newton Abbot).

Cornwall scores, Tries:Penalty-try, Notman (2), Fuca; Cons: Brownfield, Mankee; Pens: Brownfield (2), Mankee

Devon scores: Tries: Topps, McGratton; Cons: Whelan (2), Pen: Whelan

6th May 2017       SURREY              COUNTY CHAMPIONSHIP         Richmond Athletic Ground                                   Won 34 – 14

SURREY: (London Irish WG unless stated) E Carne (Dorking), T Richards, B Kitching, B Meeson, K Irving (Worthing), M Noble (Dorking), T Trotter (Cambridge); K Furey, N Sweeney, C Zeiss (capt) (all Esher), J Touma, D Flashman (Wimbeldon), T Bush, H Elbrow (Dorking), H Rowland.

Replacements: C Connor, K O’Sullivan, C Burman (Esher), F Osborne (Dorking), E Milne (Rosslyn Park), J Reville (Wimbeldon), M McDonald (Amersham & Chiltern).

Surrey scores: Tries Irving, Penalty-try, Cons Noble (2)

CORNWALL (Redruth unless stated): J Elderkin,  L Vinnicombe,  J Murphy (Barnstaple) (capt), J Simmons (Camborne), R Wedlake (Plymouth Albion), D Mankee (Camborne), J Oulton; T Phillips, R Brown, C Williams, B Jenkins (Barnstple), T Whittle (Camborne), C Fuca, G Jones (Penryn), BJ Chapman.

Replacements: A Zacharovas (Camborne), M Ballard (Wadebridge Camels), R Dugard (Barnstaple), B Howe, G Randlesome (Penryn), T Notman, M Bowden.

Cornwall scores: Tries Chapman, Ballard, Wedlake, Notman, Bowden, Cons, Mankee (3), Pen, Mankee

13th May 2017      DEVON          COUNTY CHAMPIONSHIP          Cross-in-Hand, Ivybridge                                             Won 56 – 11

DEVON (Ivybridge unless stated): C Briant, W Topps (Barnstaple), O Rice (Exmouth), L Paterson, T Scoles, T Whelan (Sidmouth), C Setter (Plymouth Albion); R Morris (Brixham), A Crouch (Barnstaple), M Finn, M Richards (Exmouth), G Wilson, M Harvey (Brixham), J Harris (Exmouth), (capt), S Thomas (Brixham).Replacements: A Taylor, I Dalton (both Exmouth), M Dowrick (Newton Abbot), T McGratton (Okehampton), R Dingle, J Bond (Newton Abbot), M Pinkus

Devon scores: Try, Rice, Pens. Whetton (2)

CORNWALL (Redruth unless stated): M Shepherd (Plymouth Albion),  L Vinnicombe,  R Wedlake (Plymouth Albion), J Murphy (Barnstaple) (capt), T Notman, D Mankee (Camborne), J Oulton; A Zacharovas (Camborne), R Brown, C Williams, B Jenkins (Barnstaple), T Whittle (Camborne), G Randlesome, G Jones (both Penryn), BJ Chapman.

Replacements: T Phillips, M Ballard (Wadebridge Camels), B Howe, C Fuca, S Matavesi (Camborne), S Raumakita (Plymouth Albion), J Elderkin.

Cornwall scores: Tries, Wedlake (2), Shepherd, Brown, Vinnicombe, Matavesi, Notman, Jones, Cons, Mankee (4), Shepherd, Pens, Mankee (2)

20th May 2017  HERTFORDSHIRE         COUNTY CHAMPIONSHIP          Camborne                                                                         Won 45 – 28

CORNWALL (Redruth unless stated): M Shepherd (Plymouth Albion),  L Vinnicombe,  R Wedlake (Plymouth Albion), J Murphy (Barnstaple) (capt), T Notman, J Elderkin, J Oulton; T Phillips, R Brown, C Williams, B Jenkins (Barnstaple), T Whittle (Camborne), C Fuca, S Matavesi (Camborne), G Randlesome (Penryn).

Replacements: M Ballard (Wadebridge Camels), A Zacharovas (Camborne) B Howe, G Jones (Penryn), BJ Chapman, D Mankee (Camborne) S Raumakita (Plymouth Albion).

Cornwall scores: Tries: Matavesi (2), Vinnicombe (2), Notman, Brown, Mankee, Conversions: Shepherd (5)

HERTFORDSHIRE (Bishop’s Stortford unless stated): P Dotta, B Creasey (Hertford), N Hankin, F Denny (Letchworth), S Barnes (Tring), J Shanahan (unattatched), T Banks;  H King (Bishop’s Stortford), B McNamee (Hertford, capt), K Garside (Old Albanian), S Lunnon (Old Albanian), J Apperley, H Bate (Old Albanian), D Elsom, D Archer (Hertford).

Replacements: J Taylor (Old Albanian), W Roberts, A Berry (Old Albanian), J Concoran (Hertford), J Daly (Old Albanian), J Scantlebury, M Bendin (Hertford).

Hertfordshire scores: Tries, Shanahan, Dotta, Lunnon (2), Conversions, Banks (4)

28th May 2017  LANCASHIRE        COUNTY CHAMPIONSHIP FINAL                  Twickenham                                                                Lost 19 – 8

CORNWALL: (Redruth unless stated): M Shepherd (Plymouth Albion), S Raumakita, R Wedlake (both Plymouth Albion), J Murphy (Barnstaple, capt), T Notman, J Elderkin, J Oulton; T Phillips, R Brown, C Williams, B Jenkins (Barnstaple), T Whittle (Camborne), G Jones (Penryn), S Matavesi (Camborne), G Randlesome (Penryn).

Replacements: M Ballard (Wadebridge Camels), A Zacharovas (Camborne), D Collier (Plymouth Albion), C Fuca, BJ Chapman, D Mankee (Camborne), J Simmons (Camborne).

Cornwall scores: Try, Jones, Pen, Shepherd

LANCASHIRE (Fylde unless stated): L Allen (Preston G); S Armstrong, C Briers, S Rawlings (Sale FC), A Bingham ;  C Johnson,  S Stelmaszek; D Birchall (all Sale FC), T Burtonwood,  A Lewis, R Birtwell (Sedgley Tigers), R Tomlinson (Rossendale)  M Goodman (Sedgley Tigers), E Stewart (capt), T Ailes (Sale FC).

Replacements: S Griffiths, R Davies (Sale FC), P Althram (Preston G) J Matthews (Sedgley Tigers), G Smith, S Collins (Sedgley Tigers), C Connolly (Sale FC).

Lancashire scores: Tries, Bingham, Burtonwood, Armstrong, Cons, Johnson (2)

2017-18

16th April 2018            DEVON                         TAMAR CUP                  Tregorrick Park, St. Austell                                                Won 24-12

CORNWALL: M Vague (Penryn), W Morton (Saltash), J Murphy (Barnstaple, Capt), J Dawe (Launceston), K Speare (Barnstaple), R Kevern (Redruth), D Mankee (Camborne); A Zacharovas (Camborne), M Ballard (Wadebridge Camels), J Drew (Camborne), J Heazelton (Truro), J Hoskin (St. Ives), BJ Chapman (Newton Abbot), B Humber (Wadebridge Camels), G Randlesome (Penryn).

Replacements: R Elloway (St. Ives), Z Cinnamond (Launceston), M. Vian (St. Austell), D Cook (Camborne) L Duke (Launceston), L Wells (Saltash), T Peacock (Camborne), J Champion (Camborne), R McAtee (Camborne), D Pearce (Launceston), M Shepherd (Plymouth Albion).

Cornwall scores: Tries, Humber (2), Dawe, Speare, Cons, Mankee (2)

DEVON: C Briant (Ivybridge), M Crosscombe (Plymouth Albion), R Palmer (Okehampton), M Grieveson (Ivybridge), K Browne (Newton Abbot), C Setter (Plymouth Albion), J Nash (Brixham); G Snell (Bideford), A Crouch (Barnstaple), W Vermingle (Exmouth), T Coates (Plymstock AO), G Wilson (Ivybridge), D Abrams (Okehampton), T Gratton (Okehampton), M Browne (Okehampton).

Replacements: C Bryce (Tamar Saracens), A Taylor (Plymstock AO), M White (Exmouth), A Northcott (Ivybridge), B Watts (Ivybridge), L Paterson (Ivybridge)

Devon scores: Tries, M Browne, Snell, Con, Setter

5th May 2018     SURREY     COUNTY CHAMPIONSHIP                Redruth            DRAWN 15-15

CORNWALL (Camborne unless stated): M Vague (Penryn), J Dawe (Launceston), D Tout (Juddians), J Murphy (Barnstaple) (Capt), T Notman (Redruth), R Kevern (Redruth), T Peacock; A Zacharovas, M Ballard (Wadebridge Camels), J Drew, D Cook, L Hattam (Redruth), BJ Chapman (Newton Abbot), B Humber (Wadebridge Camels), G Randlesome (Penryn).

Replacements: T-L Southworth, J Tompsett (Redruth), J Hoskin (St. Ives), G Jones (Penryn), D Mankee, F Honey (Bury St Edmunds), J Simmons (Redruth)

Cornwall scores: Tries, Dawe, Notman, Con, Honey, Pen, Honey

SURREY (London Irish Wild Geese unless stated): E Carne (Dorking), K Irving (Esher), S Fieldwick (Dorking), J Reville (Wimbledon), G Owen, A Seers, A Garner (Esher); C Connor, B Harding (Esher, Capt), C Zeiss (Esher), D Flashman (Wimbeldon), J Touma, R Crossland (Barnes), A Mackay, D Laventure (Wimbledon).

Replacements: A Roux (Dorking), D Hope (Esher), J Bayford (Wimbledon), C Raymond, S Sutherland (Esher), B Meeson, J Arbury (Dorking)

Surrey scores: Tries, Carne, Owen Con, Seers, Pen, Seers

12th May 2018     DEVON         COUNTY CHAMPIONSHIP          Camborne              LOST    19-20

CORNWALL: M Vague (Penryn), J Dawe (Launceston), D Tout (Tonbridge Juddians), J Murphy (Barnstaple, Capt), T Notman (Redruth), F Honey (Bury St. Edmunds), T Peacock; A Zacharovas, T-L Southworth, J Drew (all Camborne), L Hattam, E Pascoe (both Redruth), BJ Chapman (Newton Abbot), G Jones, G Randlesome (both Penryn).

Replacements: M Ballard (Wadebridge Camels), J Tompsett (Redruth), D Cook (Camborne), B Humber (Wadebridge Camels), D Mankee (Camborne), R Kevern, J Simmons (both Redruth).

Cornwall scores: Tries, Jones, Murphy, Notman, Cons, Mankee (2).

DEVON: C Briant (Ivybridge), K Browne (Newton Abbot), R Palmer (Okehampton), M Crosscombe (Plymouth Albion), J Bond (Barnstaple), T Putt (Brixham), B Watts (Ivybridge); G Snell (Bideford), A Crouch (Barnstaple), T White (Newton Abbot), N Hannay (Honiton, Capt), T McGratton, D Abrams (both Okehampton), W Sprangle (Tiverton).

Replacements: A Taylor (Plymstock AO), W Vermingle (Ivybridge), T Coats (Okehampton), B King (Ivybridge), K Munslow (Topsham), C Bedwell (Brixham), B Pinkus (Ivybridge).

Devon scores: Penalty-try, Hannay, Cons, Penalty-try, Putt, Pens, Putt (2)

19th May 2018  HERTFORDSHIRE   COUNTY CHAMPIONSHIP         Bishop’s Stortford        LOST 50-0

HERTFORDSHIRE: S Taylor (Hertford), E Byfield (Tring), J Rea (Bishop’s Stortford), R Streets (Hertford), S Barnes (Tring), D Watt (Old Albanian), T Banks (Bishop’s Stortford, capt); L Castiglione, S Jones (both Hertford), K Garside (Amptill), R Conquest (Cambridge), H Green, N Radley, N Stevens (all Tring), C West (Old Albanian).

Replacements: O Walker (Old Albanian), T McCrone (Bishop’s Stortford), D Archer, J Elston, B Creasey (all Hertford), J Scantlebury (Bishop’s Stortford), L Barber (Harpenden).

Hertfordshire scores: Tries, Jones, Green, West, Walker, Rea, Creasey, Barber, Radley, Cons, Taylor (5)

CORNWALL: M Vague (Penryn), W Morton (Saltash), S Hitchens (Penryn), J Dawe, D Pearce (both Launceston), J Murphy (Barnstaple, capt), T Peacock (Camborne); A Zacharovs (Camborne), M Ballard (Wadebridge Camels), J Drew (Camborne), B Hilton (Barnstaple), J Heazelton (Truro), L Wells (Saltash), G Jones (Penryn), L Duke (Launceston).

Replacements: T-L Southworth, (Camborne),  Z Cinnamond (Launceston), A Hodges (Bude), O Seagrove (Truro), A Hughes (Penryn), N Nash (Brixham), R McAtee (Camborne).

2018-19

16th April 2019            DEVON                         TAMAR CUP                  Brickfields, Plymouth Albion                                                Won 28-13

DEVON: C Briant, B Pinkus (both Ivybridge), R Palmer (Okehampton), M Pinkus (Brixham), K Lee (Okehampton), T Putt (Newton Abbot), B Watts (Ivybridge); M Dowick, D Avery (both Newton Abbot), C Tribble (Exmouth), T Coats (Plymstock AO), K Pearce, T McGratton (both Okehampton), B King (Ivybridge), C Sampson (Barnstaple).

Replacements: G Walker (Cullompton), A Taylor (Plymstock AO), O Schuster-Wood (Cullompton), T Bottoms (Newton Abbot), D Abrams (Okehampton), P Vea (Sidmouth), J Nash (Taunton), R Lee (Okehampton), L Paterson (Ivybridge), C Bedwell (Brixham), J Neville (OPM), J Watson (Brixham), J Prophett-O’Neill (Withycombe), J Luxon (Cullompton).

Devon scores: Try, Watts, Con, Putt, Pens, Putt (2)

CORNWALL: M Shepherd (Plymouth Albion), H Bell, D Matthews (both Camborne), J Dawe (Plymouth Albion), A Ducker (Camborne), F Honey (Plymouth Albion), N Nash (Barnstaple); D Job (Lanner), T-L Southworth, A Zacharovas (both Camborne), B Hilton (Barnstaple, capt), R Edwards (Wadebridge Camels), A Hughes, (Penryn), T Whittle (Camborne), G Randlesome (Penryn).

Replacements: H Noot, M Davey, C Nicholson (all St. Austell), D Sanderson (Falmouth), L Wells (Saltash), G Jones (Penryn), D Livett, (Wadebridge Camels), T Peacock, (Camborne) O Aggiss (Liskeard-Looe), F Nottle (St. Austell), R Brownfield (Camborne), K Spear (Bude).

Cornwall scores: Tries, Southworth, Ducker (3), Cons, Honey, Shepherd (3)

4th May 2019  KENT  COUNTY CHAMPIONSHIP  Medway Won 25-21

KENT (Blackheath unless stated): Bryan Hotston (O.Elthamians), Elliot Simmons, Kieran Moffat (O Elthamians), M Cooke (Capt), Kwaku Asiedu (Cambridge), Frank Reynolds (Tunbridge Wells), Charlie Edwards (Tonbridge Juddians), Tom Williams, Nathan Morris (O Elthamians), Danny Herriott, Mark Davey, Dave Irvine (both Tonbridge Juddians), Freddie Owen, Mike Hathaway (Tunbridge Wells), Tom Stradwick.

Replacements: Ryan Jackson (Tonbridge Juddians), Billy Young, Stefan North, Nathan Thomas (both O. Elthamians), Tom Beaumont (Medway), Jack Daly, Alfie Orris (Medway)

Kent scores: Tries Owen, Penalty, Asiedu, Cons Reynolds 2

CORNWALL (Redruth unless stated): Rhys Brownfield (Camborne), Dean Bonds, Jack Simmons, Jon Dawe (Plymouth Albion), Alex Ducker (Camborne), Fraser Honey (Plymouth Albion), Jack Oulton; Dan Job (Lanner), Rob Elloway (St. Ives), Jess Tompsett, Tony Whittle (Camborne), Ben Hilton (Barnstaple, Capt), Grant Randlesome (Penryn), Sam Stevens, Brad Howe.

Replacements: Matt Ballard (Wadebridge Camels), Charlie Nicholson (St. Austell), Rupert Edwards (Wadebridge Camels), George Jones (Penryn), Kyle Speare (Bude), Richie Kevern, Taron Peacock (Camborne).

Cornwall scores: Tries, Stevens, Elloway, Ducker, Cons, Honey 2, Pens, Honey 2

11th May  HERTFORDSHIRE COUNTY CHAMPIONSHIP Redruth WON 37-13

CORNWALL (Redruth unless stated): Matt Shepherd (Plymouth Albion), Kyle Speare (Bude), Jack Simmons, Jon Dawe (Plymouth Albion), Alex Ducker (Camborne), Fraser Honey (Plymouth Albion), Jack Oulton; Dan Job (Lanner), Rob Elloway (St. Ives), Jess Tompsett, Ben Hilton (Barnstaple, Capt) Tony Whittle (Camborne), Grant Randlesome (Penryn), Sam Stevens, Brad Howe.

Replacements (all used): Matt Ballard (Wadebridge Camels), Craig Williams, George Jones (Penryn), Edd Pascoe (Redruth), Rhys Brownfield (Camborne), Dean Bonds,   Richie Kevern.

Cornwall scores: Tries, Elloway, Howe, Simmons, Oulton, Bonds, Ducker, Cons, Honey 2, Pen, Honey

HERTFORDSHIRE (Tring unless stated): Josh Rudling (Northumbria Uni),  Alex Ricci (Old Albanians),  Kyle Lemon (Hertford), Richard Streets (Hertford), Sam Barnes, Sam Cappaert (Bishop’s Stortford), Mike Sargent (Hertford); Ben Harrison-Price (Bishop’s Stortford), Mike Bond (Old Albanians), Jack Flanagan, Rob Conquest (Cambridge, Capt), Harry Green, Nick Radley, Harry McCartney, Chris West (Harrow).

Replacements: Tim Matthew (Hertford), Douglas McGregor-Smith (Fullerians), Oscar Nicholson, Josh Milton (Welwyn), Jack Elston (Hertford), Ben Creasey (Bishop’s Stortford), Iwan Dawes (Hertford).

Hertfordshire scores: Tries Ricci 2, Pen, Cappaert

18th May DEVON COUNTY CHAMPIONSHIP Brixham Won  50-20

DEVON: Charlie Briant (Ivybridge), Billy Pinkus (Ivybridge), Rhys Palmer (Okehampton), Lewis Paterson (Mitch Pinkus (Brixham) h/t), Frank Kelly (Plymouth Albion), Tom Putt, Ben Watts (Ivybridge, Hext (Brixham) 65), Matt Dowrick (Newton Abbot, Charlie Tribble (Exmouth)60), Dean Avery (Ashlee Crouch (Plymouth Albion) 30-58), Charlie Tribble (Exmouth, Shane Cooper (Exmouth) 31), Jamie Tripcony (Ivybridge), Adam Thomas (Brixham, George Wilson (Ivybridge) 46), Tom McGratton (Okehampton, Ashlee Crouch 20-30), Sam Thomas (Brixham, Schuster-Wood h/t, Ben King (Ivybridge) 60), Wayne Sprangle (Bridgwater).

Devon: Tries: Watts 45, Avery 79; Cons: Putt 46, 80; Pens: Putt 9, 27

CORNWALL:  Richie Kevern (Redruth), Dean Bonds (Redruth, Kyle Speare (Bude) 63), Jack Simmons (Redruth), Jon Dawe (Plymouth Albion, Seti Raumakita 58), Alex Ducker (Camborne), Fraser Honey (Plymouth Albion, Dawe 70), Jack Oulton (Redurth, Taron Peacock (Camborne) 74), Dan  Job (Lanner), Rob Elloway (St Ives, Matt Ballard (Wadebridge) 58), Jess Tompsett (Redruth), Tony Whittle (Camborne, Grant Randlesome (Penryn) 63), Ben Hilton (Barnstaple, Dan Sanderson (Falmouth) 70), Edd Pascoe (Redruth & Royal Navy), Grant Randlesome (Penryn, George Jones (Penryn) 39) Brad Howe (Redruth).

Cornwall: Tries: Ducker 4, Oulton 35, Job 40+4, Howe 50, Tompsett 54, Speare 61, Dawe 70, Peacock 76; Cons: Honey 5, 36, 40+5, 51, 55

2nd June CHESHIRE COUNTY CHAMPIONSHIP FINAL Twickenham WON 14-12

CORNWALL:  Matt Shepherd (Plymouth Albion), Jon Dawe (Plymouth Albion), Jack Simmons (Redruth), Richie Kevern (Redruth), Alex Ducker (Camborne), Fraser Honey (Plymouth Albion) (Seti Raumakita Plymouth Albion 60),  Jack Oulton (Redurth), Dan  Job (Lanner) (Craig Williams Redruth 41), Rob Elloway (St Ives) (Matt Ballard Wadebridge Camels 38), Jess Tompsett (Redruth), Tony Whittle (Camborne), Ben Hilton (Barnstaple, Capt), Edd Pascoe (Redruth & Royal Navy) (George Jones, Penryn 52), Sam Stevens (Redruth) (Grant Randlesome Penryn 52), Brad Howe (Redruth) (Taron Peacock Camborne 74).

Cornwall: Tries, Ducker 20, Raumakita 80, Cons, Honey 21, Shepherd 81.

CHESHIRE: Rhys Hayes (Caldy), Sam Stelmaszek (Macclesfield) (Chris Speed, Wirral 23), Jack Moorhouse (Sale FC), Michael Barlow (Caldy), Rory Hardman (Caldy) (Chris Crowley, Wirral 41), Tom Morton (Macclesfield), Nicholas Allsop (Sandbach); Nathan Rushton (Sedgley Park) (Brendan Berry, Macclesfield 60), Neil Briggs (Sale FC) (Josh Brown, Sandbach 46), Derek Salisbury (Caldy) (Daniel Matthews Macclesfield 37), Martin Gerrard (Caldy), Jack Collister (Caldy) (Tom Sanders, Caldy 54), Harrison Crowe (Caldy), Callum Ridgeway (Caldy) (David Jones, Caldy 55), Josiah Dickinson (Caldy, Capt).

Cheshire: Tries, Morton 48, Sanders 76, Con, Morton 77

2019-20 & 2020-21

No games played these seasons due to the coronavirus pandemic.

2021-22

30th April               CAPT CRAWSHAY’S WELSH XV Centenary Tour Match   Camborne RFC   LOST 24 – 31

Cornwall: Matt Shepherd (St. Austell), Jack Statton (Launceston), Issak Walsh (Darlington), Jon Dawe (Launceston), Dan Pearce (Launceston), Ethan Morgan (Cardiff Met Uni), Owen Wilson (W’bridge C); Eliot Salt (Cardiff Met Uni), Matt Ballard, Kyle Gratrix (both W’bridge C), Tony Whittle (Falmouth), Jack Hazelton (Redruth), Grant Randlesome (Penryn), Adam Blackmore (W’bridge C), Jordan Rose (Camborne).

Replacements: Gareth Tedstone (Penryn), Aden Brassington (Camborne), Andrius Zacharovas (Camborne), Mark Vian (St. Austell), Jordan Nicholls (Camborne), Darren Livett, Danny Thomas, James Grubb, Joe Pretty (all W’bridge C), Lewis Thomas (Redruth).

Cornwall: Tries Ballard 16, 29, 46, Salt 66, Cons Morgan 47, 67

Crawshay’s Welsh: Jacob Butler (London Welsh), Will Rees (Seaford Coll), Lewis Bates (Ebbw Vale), Matt Jacobs (Aberystwyth), Jarrod Cushion (Merthyr), Evan Lloyd (Dragons Rugby), Morgan Lloyd (Cardiff Met Uni); Dylan Griffiths (Cross Keys), Sam Scarfe (Pontypool), Owen Peddle (Swansea Uni), Callum Oliver (Chelthenham), Alex Grey (Ebbw Vale), Barney Langdon (Cardiff Met Uni), Frankie Souto (Dragons Acad), Corrie Thomas (Blina).

Replacements: Ben Chapman, Ed Thompson (both Cardiff Met Uni), Conall Couch (Coleg Gwent), Ethan Phillips (Cardiff Uni), Seth Butler (Monmouth Boys Sch), Jon Evans (Ebbw Vale), Gwyn Parks (Swansea Uni), Steffan Williams (Neath), Oscar Stewart (Swansea Uni).

Crawshay’s Welsh XV : Tries, Cushion 23, Oliver 34, Rees 52, Langdon 61, Cons, E Lloyd 24, 35, 53, 62, Pen, Parks 78

14th May    HAMPSHIRE           COUNTY CHAMPIONSHIP                   Redruth     WON 78 – 12

Cornwall: (Redruth unless stated): Will Trewin, Matt Shepherd (St. Austell), Jack Simmons, Duncan Tout (Tonbridge J), Alex Ducker (Plymouth Albion), Fraser Honey, Jack Oulton; Tommy Phillips, Ben Priddey (Camborne), Jess Tompsett, Toby Freeman (Tonbridge J), Tony Whittle (Falmouth), Ben Fox, Sam Stevens, Kyle Marriott (Capt, St. Austell)

Replacements: Luke Barnes, Richard Brown, Declan Prowse (Camborne), Edd Pascoe, Brad Howe, Mike Austin (Cinderford), Connor Gilbert.

Cornwall: Tries, Ducker 2, Simmons, Shepherd 4, Priddey, Austin, Brown, Freeman, Cons, Honey 10, Pen, Honey

Hampshire: (Havant unless stated): Curtis Barnes (Worthing), Scott Morris, Cameron Smith, Wes Dugan, Chris Buckett (Eastleigh), Tom Fieldsend (Ryl Wootton Bassett), Ben Holt, Stephen Jenkinson (Tottonians), Sean Shepherd, Dan Sargent (Worthing), Harrison Young, Will Brock, Joe Rees (Bournemouth), Liam Perkins (Worthing).

Replacements: Ben Featherstone (Trojans), Jackson Clark (Petersfield), Dan Williams (Tottonians), Conrad Carkeet (Rosslyn Park), Harry Rabjohn, Alex Sutherland (Bournemouth), Dylan Read (Eastleigh).

Hampshire: Tries, Sargent, Buckett, Con, Fieldsend

21st May           HERTFORDSHIRE               COUNTY CHAMPIONSHIP            Hertford  WON 50 – 24

Hertfordshire: (O.Albanian unless stated): Foster (Blackheath), Parkhouse (Hertford), Jones, Rudling (Hertford), Ricci, Watt (Capt), McPhun; Ramzan, Walliker (Blackheath), Flanagan (Tring), McGurk (Bishop’s Stortford), Thacker (Bishop’s Stortford), Banna (Hertford), McCartney (Tring), Forbes (Hertford).

Replacements: Hewitt (Hertford), Samuel, O’Gorman (Tring), Jarman (Tring), Kendrick (Hertford), Hoyes (Hemel Hamstead), Watson (Tonbridge Juddians).

Herts scores: Tries, Rudling, Foster, Jones, Hoyes, Cons Watt 2

Cornwall (Redruth unless stated): Matt Shepherd (St. Austell), Kyle Bradley, Jack Simmons, Duncam Tout (Tonbridge Juddians), Alex Ducker (Plymouth Albion), Fraser Honey, Jack Oulton; Tommy Phillips, Ben Priddey (Camborne), Jess Tompsett, Toby Freeman (Tonbridge Juddians), Tony Whittle (Falmouth), Ben Fox, Sam Stevens, Kyle Marriott (Capt, St. Austell).

Replacements: Luke Barnes, Richie Brown, Craig Williams, Ben Hilton (Barnstaple), Torin Clarke (Plymouth Albion), Mike Austin (Cinderford), Connor Gilbert.

Cornwall scores: Tries, Shepherd, Ducker, Priddey, Simmons, Freeman, Tompsett, Austin, Cons, Honey 6, Pen, Honey.

4th June  CHESHIRE             COUNTY CHAMPIONSHIP FINAL          Twickenham Stadium   WON 37-24

Cheshire (Caldy unless stated): Barlow, Walsh (Sale FC), Titherington, Robbins (Sale FC), Jones, Hinchcliffe, Murray; Rushton, Hearn, Salisbury (Anselmians), Gerrard, Priestly-Nagel (Sale FC), Crowe, Ridgeway, Dickinson (Capt).

Replacements: Aigbokhae, Higginson, Longmore, Taharoui (Sale FC), Tebbatt (Sale FC), Robinson, Moorhouse (Sale FC).

Cheshire scores: Tries Dickinson (3), Walsh, Cons, Robbins (2)

Cornwall (Redruth unless stated): Will Trewin, Matt Shepherd (St. Austell), Jack Simmons, Duncan Tout (Tonbridge Juddians), Alex Ducker (Plymouth Albion), Fraser Honey, Jack Oulton; Tommy Phillips, Ben Priddey (Camborne), Jess Tompsett, Toby Freeman (Tonbridge Juddians), Tony Whittle (Falmouth), Ben Fox, Sam Stevens, Kyle Marriott (St. Austell, Capt).

Replacements: Luke Barnes, Richard Brown, Craig Williams, Ben Hilton (Barnstaple), Edd Pascoe, Mike Austin (Cinderford), Kyle Bradley.

Cornwall scores: Tries, Trewin, Oulton 2, Austin, Cons, Honey 4, Pens, Honey 3

2022-23

15th March  DEVON       TAMAR CUP      Tregorrick Park, St. Austell         WON 45 – 0

Cornwall (St. Austell, unless stated): Shepherd (Capt), Kessell (Camborne), Parsons, Semmens (Pirate Ams), Levick (Penryn), Simmonds (Camborne), Boyce; Job, Davey, Prowse (Camborne), Vian, Edwards (Wadebridge Camels), Taylor, Nicholls (Camborne), Inch.

Replacements: Bentham (Devonport Services), Southworth (Camborne), Heazelton (Camborne), Lambourn (Pirate Ams), Jolly (Camborne), Brownfield (Pirate Ams), Sidwell (Camborne), Tyrrell.

Cornwall scores: Tries, Shepherd 11, 25, 62, Simmonds 52, Jolly 59, Tyrrell 76, Nicholls 79, Cons: Shepherd 12, 53, 60, 77, 80.

6th May  SOMERSET    COUNTY CHAMPIONSHIP       Redruth         WON 28 – 19

Cornwall: Matt Shepherd (St. Austell), Jack Kessell (Camborne), Jack Simmons (Redruth), Duncan Tout (Tonbridge Juddian), Sam Parsons (St. Austell), Fraser Honey (Redruth, Capt), Mike Austin (Cinderford); Luke Barnes, Richard Brown, Jess Tompsett (all Redruth), Jack Heazelton (Camborne), Freddie Stevenson (Bude), Edd Pascoe, Sam Stevens, Ben Fox (all Redruth).

Replacements: Tommy-Lee Southworth (Camborne), Craig Williams (Redruth), Ben Hilton (Barnstaple), Jordan Nicholls (Camborne), Sam Walker (Exeter Uni), Konnor Ewudzi (St. Austell), Josh Semmens (Pirates Ams).

Cornwall scores: Tries, Austin 2, Penalty-try, Stevens, Cons, Honey 3

Somerset: Charlie Carter (Hornets), Huw Morgan (Clifton), Cam Maslen (Weston), Connor Vickery (Hornets), Matt Carr (Keynsham), Jamie Elswood, Dec Dorrington; Alec Chase, Kieren Ward (all Hornets), Joe Wright (Keynsham), Tommy Bailey (Hornets), Ed Nixon (Castle Cary), Leo Valentino (Old Reds), Sam Taylor (Capt, both Old Reds), AJ Hussell (Weston).

Replacements: Callum Lane (Hornets), Brad Hebbard (St Bernadettes OB), Hayden Tuttiet (Hornets), Andy Butler (Old Reds).

Somerset scores: Tries, Chase, Valentino, Ward, Cons, Elswood 2

13th May   HAMPSHIRE       COUNTY CHAMPIONSHIP          Havant                    WON  24 – 20

Hampshire: Max Fletcher (Sandown & Shanklin), Harry Carr (Havant), Alex Young (Camberley), Toogi Long (Trojans), Chris Buckett (Havant), Robbie Searle, Harry Dolbear (both Tottonians); Dan Sargent (Worthing), Sean Shepherd (Havant), Nick Barry (Camberley), Craig Durnin (Tottonians), Ross Parkins, Will Brock (both Havant), Jack Coles (Winchester), Liam Perkins (Worthing, Capt).

Replacements: Alex Hibdige (Andover), Joe Tarrant (Tottonians), Ben Featherstone (Trojans), Sam Voight ( Camberley), Dylan Read (Colchester), Wes Dugan (Havant), Tom Fieldsend (Winchester).

Hampshire scores: Tries, Carr, Fieldsend, Perkins, Pen, Searle, Con, Searle

Cornwall: Matt Shepherd (St. Austell), Jack Kessell (Camborne), Sam Parsons (St. Austell), Duncan Tout (Tonbridge Juddians), Konnor  Ewudzi (St. Austell), Fraser Honey (Redruth, Capt), Mike Austin (Cinderford); Luke Barnes, Richard Brown, Jess Tompsett (both Redruth), Jack Heazelton (Camborne), Ben Hilton (Barnstaple), Jordan Nicholls (Camborne), Sam Stevens, Ben Fox (both Redruth).

Replacements: Tommy-Lee Southworth, Ben Priddey, Declan Prowse (all Camborne), Freddie Stevenson (Bude), Jack King, Lewis Thomas (both Redruth) Josh Semmens (Pirates Ams).

Cornwall scores: Tries, Brown, Ewudzi, Southworth, Cons, Honey 2, Shepherd, Pen, Honey.

20th May    KENT                     COUNTY CHAMPIONSHIP               Camborne             LOST 31 – 34

Cornwall: Matt Shepherd (St. Austell), Sam Parsons (St. Austell), Duncan Tout (Tonbridge Juddians), Nicolas De Battista (Camborne), Konnor  Ewudzi (St. Austell), Fraser Honey (Redruth, Capt), Mike Austin (Cinderford); Luke Barnes (Redruth), Ben Priddey (Camborne), Jess Tompsett (Redruth), Jack Heazelton (Camborne), Ben Hilton (Barnstaple), Edd Pascoe, Sam Stevens, Ben Fox (all Redruth).

Replacements: Tommy-Lee Southworth (Camborne), Richard Brown, Craig Williams (both Redruth) Freddie Stevenson (Bude), Jordan Nicholls (Camborne), Josh Semmens (Pirates Ams), Lewis Thomas (Redruth).

Cornwall scores:, Tries, Austin, Shepherd, De Battista, Stevens, Cons, Honey 4, Pen, Honey

Kent: Bryan Hotson (Tonbridge Juddians), Toby Wallace (Tunbridge Wells), Jake Hennessey (Blackheath , Matt Harrison (Westcombe Park), Alfie Orris (Medway), Sam Evans (Worthing), George Daly (Blackheath) ; Luke Boon (Tonbridge Juddians), Ryan Jackson (Bishops Stortford), Reece Conlon (Tonbridge Juddians), Tom Stradwick (Blackheath), Dave Irvine (Canterbury), Rafael Dutta (Blackheath), Harvey Furneaux, Jamie Stephens (Capt) (both Canterbury).  .

Replacements: Alex Witchell (Blackheath), Sam Carmen (Sidcup), Max Hayes (Tonbridge Juddians), Mo Pangarker (Medway), Tom Williams, Frank Reynolds, Lewis Hollidge (all Canterbury).

Kent scores: Tries, Wallace, Dutta, Orris, Hennessey, Cons, Evans 4, Pens, Evans 2.

2023-24

28th February    ROYAL NAVY            REPRESENTATIVE MATCH            St. Austell             DRAWN  26-26

Cornwall (Launceston unless stated): Matt Shepherd (St. Austell), Lewis Thomas (Redruth), Josh Semmens (Pirates Ams), Josh Matavesi (Capt,), Harry Larkins (both Camborne, Will Hennessy (Truro), CJ Boyce (St. Austell); Ethan Pearce-Cowley, Luis Powell (Truro), Declan Prowse (Camborne), Albert Horne, Dan Goldsmith, Adam Hughes (Camborne), Cam Taylor (St. Austell), Brandon Rowley.

Replacements: Peter Harris (St. Austell), Adam Strick (Penryn), James Lambourn (Pirates Ams), Mark Vian (St. Austell), Chris Fuca (Camborne), Adam Powell (Liskeard/Looe), Will Tanswell (Camborne), Freddie Davies (Devonport Services), Cameron Fogden, Ben Bryant.

Tries; Larkins 15, Powell 23, 54, Rowley 67, Cons, Shepherd 16, 55, 68

Royal Navy: Ben Chambers, Kane Teear-Bourge, AJ King, Jesse Lowe, Kristen Dobson, Dan Rutter, Jay Toogoog; Kye Beasley (Capt), Jack Wright, Dom Cleverley, Dan MacAdams, Will Scott, George Wagstaff, Ben Mallet, Chris Mills.

Replacements: Connor Turgood, Harry Wright, Tam Lindsay, Lewis Sutton, Evan Williams, Robbie Hume, Ronald, Ryder, Briggs, Hall, Duncan.

Tries: Teear-Bourge 9, 88, Wright 28, 39, Cons, Chambers 10, 40, Ronald 89.

27th March      DEVON               TAMAR CUP            Ivybridge                  LOST 28-5

Devon: Ashworth (Brixham), Crosscombe (Brixham), Crawford (Services|), Richards (Plymstock Oaks), Jamieson (Plymstock Oaks), West (Services), Hext (Brixham), Bentham (Services), Taylor (Services), Down (Sidmouth), Griffin (Sidmouth), Pond (Services), Watson (Brixham), Hocking (Services), Edbrooke (Topsham).

Replacements: Reeves (Brixham), Rodwell (Brixham), Trudgill (Ivybridge), Moore (Barnstaple), Northcott (Ivybridge), Hillson (Tavistock), Roberts (Barnstaple), Ingles (Exmouth), Headley (Exmouth).

Devon scores:  Tries, Ashworth, Hext, Jamieson, Watson, Cons, Ashworth 4

Cornwall (Launceston unless stated): Matt Shepherd (St. Austell), Freddie Davies (Devonport S), Cameron Fogden, Josh Semmens (Pirates Ams), Dan Tyrrell (St. Austell), Will Hennessey (Truro), CJ Boyce (St. Austell); Ethan Pearce-Cowley, Luis  Powell (Truro), James Lambourn (Pirates Ams), Dan Goldsmith, Albert Horne, Dan Head (Truro), Cam Taylor (St. Austell), Brandon Rowley.

Replacements: Rich Treleaven (Wadebridge C), Levant Bulut, Hawken, Andy Powell (Liskeard-Looe), Barnarby Elderkin (Truro), Ben Hancock (Bude), Max Bullen, Ben Plummer (both St. Austell), James Tucker.

Cornwall score: Try, Treleaven

18th May         SURREY           COUNTY CHAMPIONSHIP          Esher             WON 55 – 0

Surrey: Zach Rodber (Guildford), Jordan Fadoju (London Irish WG), John Efiong (Richmond), Adam Hakimian (Henley Hawks, Capt), Jonathan Ilori (London Welsh), Werner Nel (Chinnor), James Smith (Barnes); Pete McCain (Chobham), Ed Pasfield (Guildford), John Smith ((Richmond), Ben Harrison (Camberley), Josh Stace (Wimbledon), Max Keen (Richmond), Daniel Benton (Chobham).

Replacements: Sam Woodhams (Farnham), Akex Hankins (Guildford), Jack Buxton (Farnham), Sam Goddard (Chobham), Tan Chabata (Blackheath), Tom Wautier (Richmond), Christian Klass (Beckenham).

Cornwall: Matt Shepherd (St. Austell), Jack Statton (Launceston), Duncan Tout (Tonbridge Juddians), Sam James (Redruth), Dan Tyrrell (St. Austell), Fraser Honey (Rams), CJ Boyce (St. Austell); Tommy-Lee Southworth, Ben Priddey (Capt), Jon Drew (all Camborne), Pat Walton (Plymouth Albion), Hugo Culverhouse (Guernsey), Edd Pascoe, Sam Stevens (both Redruth), Brad Howe (Plymouth Albion).

Replacements: Luke Barnes (Redruth), Declan Prowse, Adam Hughes, Jordan Nicholls (all Camborne), Mark Bright (Richmond), Cam Fogden (Launceston), Harry Larkins (Camborne).

Cornwall Scores, Tries Statton 3, Tout 22, Shepherd 34, Priddey 44, 47, 72, Drew 59, Prowse 63, Cons, Honey 4, 35, 45, 48, 60, 65, Pen, Honey 27


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.