Cornwall side selected to play Kent

By Bill Hooper, Photos: Simon Bryant Iktisphoto

As expected there is a strong representation from Redruth in the Cornwall side to face Kent on Saturday with no less than seven players is the match day squad.

Dan Job, who did so well in the Tamar Cup, retains his place in the side marking the first ever County Championship cap for a player from Lanner.

The Cornish backline looks very tasty with Alex Ducker and Dean Bonds on the wing whilst the mid-field duo of Jon Dawe and Jack Simmons looks promising.

Jack Oulton of Cornwall (Redruth) throws a pass. – Photo mandatory by-line: ©Simon Bryant/Iktis Photo – 30/04/19, Cornwall, Training, Bill Beaumont Cup, County Championship, CRFU, Sport, Rugby Union, Redruth, Recreation Ground, England

Jack Oulton and Fraser Honey are the half-back pairing and will look to get their line going.

The side is captained by Ben Hilton who partners up with Tony Whittle in the second row.

50 years after his father featured for Cornwall in a County Championship final, Sam Stevens plays for Cornwall, a very proud moment for the family.

Ben Hilton Captain of Cornwall (Barnstaple) passing the ball down from the line-out. – Photo mandatory by-line: ©Simon Bryant/Iktis Photo – 30/04/19, Cornwall, Training, Bill Beaumont Cup, County Championship, CRFU, Sport, Rugby Union, Redruth, Recreation Ground, England

Cornwall side to play Kent
15. Rhys Brownfield   (Camborne)
14. Dean Bonds          (Redruth)
13. Jack Simmons      (Redruth)
12. Jon Dawe              (Plymouth Albion)
11. Alex Ducker          (Camborne)
10. Fraser Honey        (Plymouth Albion)
9. Jack Oulton             (Redruth)
1. Dan Job                  (Lanner)
2. Rob Elloway           (St. Ives)
3. Jess Tompsett        (Redruth
4. Ben Hilton   (Capt) (Barnstaple)
5. Tony Whittle          (Camborne)
6. Grant Randlesome (Penryn)
7. Sam Stevens         (Redruth)
8. Brad Howe             (Redruth)
Replacements;
16. Andruis Zacharovas (Camborne),
17. Matt Ballard (Wadebridge Camels),
18. Rupert Edwards (Wadebridge Camels),
19. George Jones (Penryn),
20. Kyle Speare (Bude),
21. Richie Kevern (Redruth),
22. Taron Peacock (Camborne).

Travelling reserves: Aaron Simmonds (Redruth), Rikki Bentham (Launceston)

Head Coach Graham Dawe

Backs Coach Marek Churcher

Kent to play Cornwall

15. Bryan Hotston (Old Elthamians)

14. Elliot Simmons (Blackheath)

13. Kieran Moffat (Old Elthamians)

12. Mark Cooke, Capt (Blackheath)

11. Kwaku Asiedu (Cambridge)

10. Frank Reynolds (Tunbridge Wells)

9. Charlie Edwards (Tonbridge Juddians)

1. Tom Williams (Blackheath)

2. Nathan Morris (Old Elthamians)  

3. Danny Herriott (Blackheath)

4. Mark Davey (Tonbridge Juddians)

5. Dave Irvine (Tonbridge Juddians)

6. Freddie Owen (Blackheath)

7. Mike Hathaway (Tunbridge Wells)

8. Tom Stradwick (Blackheath)

Replacements;

16. Ryan Jackson (Tonbridge Juddians)

17. Bily Young (Blackheath)

18. Stefan North (Old Elthamians)

19. Nathan Thomas (Old Elthamians)

20. Tom Beaumont (Medway)

21. Jack Daly (Blackheath)

22. Alfie Orris (Medway)

Posted in Bill's Blog

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Older posts