Cornwall name side for Championship opener

Cornwall v Surrey – PREVIEW

Cornwall begin their 2018 Bill Beaumont Cup campaign this Saturday at Redruth when they entertain Surrey.

Having retained the Tamar Cup against Devon in their only warm up game 24-12 at St. Austell last month, the black and golds will approach their program with another Twickenham visit as the goal.

As ever there are few familiar faces whom have decided to call it a day, whilst the revolving door sees new boys coming into this season’s squad such as the Saltash pair of winger Will Morton and back row Lewis Wells, however they will not feature in the opening game as Saltash are at Twickenham the following day in the final of the Senior Vase.

Jake Murphy Captain of Cornwall (Barnstaple) catching the ball during Cornwall Training for the Bill Beaumont Cup at the Recreation Ground on May 4th 2018, Redruth Cornwall- Photo mandatory by-line: ©Simon Bryant/Iktis Photo –

Wadebridge Camels’ Ben Humber, who made a big impression in the Tamar Cup game deservedly starts at open-side.

The side contains nine players who faced Lancashire in last season’s final at Twickenham

 

Plymouth Albion’s fixture congestion means there is no Matt Shepherd this Saturday.

The Cornwall selectors have named a thirty-five man squad from which to pick the match-day twenty-two

CORNWALL VERSUS SURREY 5th MAY 2018

15           MITCH VAGUE                                  PENRYN
14           JON DAWE                                      LAUNCESTON
13           DUNCAN TOUT                               TONBRIDGE JUDDIAN
12           JAKE MURPHY (capt)                      BARNSTAPLE
11           TOM NOTMAN                                 REDRUTH
10           RICHARD KEVERN                            REDRUTH
9              TARON PEACOCK                             CAMBORNE
1              ANDRIUS ZACHAROVAS                     CAMBORNE
2              MATT BALLARD                                 WADEBRIDGE CAMELS
3              JON DREW                                          CAMBORNE
4              DAMIEN COOK                                  CAMBORNE
5              LUKE HATTAM                                   REDRUTH
6              BARRY JOHN CHAPMAN                   NEWTON ABBOTT
7              BEN HUMBER                                    WADEBRIDGE CAMELS
8              GRANT RANDLESOME                    PENRYN

 

Replacements:
16  TOMMY LEE SOUTHWORTH                  CAMBORNE
17 JESS TOMPSETT                                        REDRUTH
18 GEORGE JONES                                         PENRYN
19 JAMIE HOSKIN                                           ST. IVES
20 DAVID MANKEE                                        CAMBORNE
21 FRASER HONEY                                       BURY ST.EDMUNDS
22 JACK SIMMONS                                       REDRUTH

 

Travelling reserves:
ZAC CINAMOND                                               LAUNCESTON
JACK HEAZELTON                                             TRURO
DEAN BONDS                                                     REDRUTH
SAM HITCHENS                                                 PENRYN

 

CLUB SURREY

15 ED CARNE  (Dorking)

14 KARIYM IRVING (Esher)

13 SAM FIELDWICK (Dorking)

12 JACK REVILLE (Wimbledon)

11 GEORGE OWEN (London Irish Wild Geese)

10 ALEX SEERS (London Irish Wild Geese)

9 HARRY TABB (Wimbledon)

1 CHARLIE CONNOR (London Irish Wild Geese)

2 BILLY HARDING [Capt.] (Esher)

3 CAMERON ZEISS (Esher)

4 DYLAN FLASHMAN (Wimbledon)

5 ANDY HORE (Wimbledon)

6 JOE TOUMA (London Irish Wild Geese)

7 ARCHIE MACKAY (London Irish Wild Geese)

8 DAN LAVENTURE (Wimbledon)

Bench

16 GEORGE DEAN (London Irish Wild Geese)

17 DEVLIN HOPE (Esher)

18 JOSH BAYFORD (Wimbledon)

19 RUBERT CROSSLAND (Barnes)

20 ANDREW GARNER (Esher)

21 BRAD MEESON (London Irish Wild Geese)

22 JAMES ARBURY (Dorking)

 

Referee: MR CALUM HOWARD

 

 

Posted in Bill's Blog

Older posts

Instagram